Staff List: 2019/20 Who’s Who? 

Headteacher

Mr Matthew Fuller

Deputy Headteacher

Mrs Helen Arbon

Assistant Headteacher

SEND Co-ordinator

Mr Martin James 

Mrs Stacey Banthorpe

Children & Family Support Manager

Mrs Colleen Ardley

School Secretary

Mrs Helen Moxey

School Receptionist

Mrs Sue Walter

School Finance Assistant

Miss Michelle Norman

ICT Technician

Mrs Lorraine Lever

Nursery Team

Class teacher:

Mrs Sue Pugh

Learning Support Assistants:

Miss Nicola Worley

Mrs Rebecca Morgans

Reception Team

Class teachers:

Ms A Hellaby

(Cherry Class)

Mrs Louise Cameron & 

Mrs Kate Bevan

(Willow Class)

Learning Support Assistants:

Miss Bekah Byford

Ms Sarah Preston

Mrs Emily Leggett

Mrs Roxane Owen

Year 1 Team

Class teachers:

Mr James Ruse

(Oak Class)

Miss Becky Fox

(Ash Class)

Learning Support Assistants:

Ms Sian Guyton

Mrs Laura Head

Year 2 Team

Class teachers:

Mr Jacob Moore

(Beech Class)

Miss Katie Bojcun

(Elm Class)

Learning Support Assistants:

Mrs Sarah Botterall

Ms Sally Bullard

Year 3 Team

Class teachers:

Miss Karen Gook

Mrs Racheal Laney

(Rowan Class)

Mrs Alison Sawyer

(Maple Class)

Learning Support Assistants:

Mr Tom Eddington

Mrs Beccy Ray

Year 4 Team

Class teachers:

Miss Natalie White

(Sycamore Class)

Mrs Rachel Cook (Larch Class)

Learning Support Assistants:

Mrs Karyn Bowman

Mrs Amanda Sayer

Year 5 Team

Class teachers:

Mr James Poulson

(Silver Birch)

Mr Adam Leggett

(Poplar Class)

Learning Support Assistants:

Mrs Penny Taylor

Mrs Melissa Fox

Miss Kim Newman

Year 6 Team

Class teachers:

Mr Martin James (KS2 Lead)

(Hornbeam Class)

Miss Tracy Tate

(Alder Class)

Learning Support Assistants:

Ms Sarah Preston

Mrs Karen Hodgson

PPA Cover

EYFS Teacher:

Mrs Leanne Copping

KS1 Teachers:

Mrs Sam Beach

Mrs Katie Lewis

KS2 Teachers:

Mrs Kerys Stephens

HLTA:

Mrs Sarah Brooks

Mrs Pamela Adams

Mrs Emily Leggett

SEN:

Mrs Penny Taylor

Mrs Gillian Grant

Thrive Practitioner:

Miss Ronna Walton

ELSA:

Mrs Amanda Sayer

Mrs Emily Leggett

Ms Sian Guyton

Mrs Melissa Fox

Responsibilities

English/ SfA:

Miss Tracy Tate

Pupil Premium:

Mr Matthew Fuller

Mathematics:

Mrs Alison Sawyer

Assessment:

Mr Martin James

Science:

Mr Martin James

Teaching & Learning:

Mrs Helen Arbon

Computing:

Mr Adam Leggett

Accelerated Reader:

Mrs Kate Bevan

P.E & P.E Premium:

Mr James Poulson

Times Table Rock Stars:

Miss Karen Gook

Music:

Mrs Kerys Stephens

Learning Environment:

Mrs Racheal Laney

Mrs Sam Beach

Outdoor Learning Environment:

Mrs Rachel Cook

Mental Health & Well-being:

Mrs Colleen Ardley