Staff List: 2018/19 Who’s Who? 

Headteacher

Mr Matthew Fuller

Deputy Headteacher

Mrs Helen Arbon

Assistant Headteacher

SEND Co-ordinator

Mr Martin James 

Mrs Stacey Banthorpe

Children & Family Support Manager

Mrs Colleen Ardley

School Secretary

Mrs Helen Moxey

School Receptionist

Mrs Sue Walter

School Finance Assistant

Miss Michelle Norman

ICT Technician

Mrs Lorraine Lever

Nursery Team

Class teacher:

Mrs Sue Pugh

Learning Support Assistants:

Mrs Mo Goodwin

Miss Nicola Worley

Reception Team

Class teachers:

Ms A Hellaby

(Cherry Class)

Mrs Louise Cameron    & Mrs Kate Bevan

(Willow Class)

Learning Support Assistants:

Miss Bekah Byford

Mrs Emily Leggett

Ms Sarah Preston

Mrs Rebekah Scoular

Year 1 Team

Class teachers:

Ms Jacks Leadbetter

(Oak Class)

Miss Becky Fox

(Ash Class)

Learning Support Assistants:

Mrs Karyn Bowman

Ms Sian Guyton

Year 2 Team

Class teachers:

Mr Jacob Moore

(Beech Class)

Miss Katie Bojcun

(Elm Class)

Learning Support Assistants:

Mrs Tomoe Newland

Mrs Pam Adams

Year 3 Team

Class teachers:

Miss Karen Gook

Mrs Racheal Laney

(Rowan Class)

Mrs Alison Sawyer

(Maple Class)

Learning Support Assistants:

Ms Sally Bullard

Mrs Beccy Ray

Year 4 Team

Class teachers:

Miss Natalie White

(Sycamore Class)

Mrs Rachel Cook (Larch Class)

Learning Support Assistants:

Miss Ronna Walton

Mrs Amanda Sayer

Mrs P Taylor

Year 5 Team

Class teachers:

Mr James Poulson

(Silver Birch)

Miss Tracy Tate

(Poplar Class)

Learning Support Assistants:

Mrs Melissa Fox

Mrs Laura Head

Year 6 Team

Class teachers:

Mr Martin James (KS2 Lead)

(Hornbeam Class)

Mr Adam Leggett

(Alder Class)

Learning Support Assistants:

Mrs Karen Hodgson

Miss Kim Newman

Mrs Sarah Botterall

PPA Cover

KS1 Teachers:

Mrs Sam Beach

Mrs Katie Lewis

KS2 Teachers:

Mrs Kerys Stephens

HLTA:

Mrs Sarah Brooks

Responsibilities

English/ SfA:

Miss Tracy Tate

Pupil Premium:

Mr Matthew Fuller

Mathematics:

Mrs Alison Sawyer

Assessment:

Mr Martin James

Science:

Mr Martin James

Teaching & Learning:

Mrs Helen Arbon

Computing:

Mr Adam Leggett

Accelerated Reader:

Mrs Kate Bevan

P.E & P.E Premium:

Mr James Poulson

Times Table Rock Stars:

Miss Karen Gook

Music:

Mrs Kerys Stephens

Learning Environment:

Mrs Racheal Laney

Mrs Sam Beach

Outdoor Learning Environment:

Mrs Rachel Cook

Mental Health & Well-being:

Mrs Colleen Ardley